blog

Aktuality a články z oblasti drogovej politiky

Extáza je psychomotorická stimulancia, čo by sa dalo zjednodušene vysvetliť ako „nakopovátko“ tela i mysle. Inými slovami svojimi molekulami dokáže pri kontakte s centrálnou nervovou sústatvou zrýchliť a nabudiť organizmus ako po fyzickej, tak po psychickej myšlienkovej a emočnej stránke. Zmeny nabudenia sa odzrkadlia aj v sociálnej rovine, kedy je človek "viac bez zábran", čo môže mať nebezpečné dopady, kedže okolie si môže dané správanie vyložiť vtieravo, agresívne, nevhodne a pohoršujúco, čím sa užívateľ vystavuje rizikovým situáciam.

 Aj fyzicky veľmi unavený človek bude zrazu naspeedovaný a jeho pomalý tok myšlienok nadobudne zrýchlené búrlivé kontúry vysokorýchlostného internetu. Extáza je masívne zneužívaná na čiernom trhu najmä kvôli svojim euforickým a stimulačným účinkom, ktoré dokážu zabezpečiť, že „všetko je zrazu príjemné, veselé a akčné“, avšak ako všetko v živote i toto má svoju daň.

Extáza a neuróny - ilustračné foto (zdroj: vk.com)

To, že vôbec nejaká extáza funguje a účinkuje znamená, že náš mozog má „zámky“, ktoré dokážu byť odomknuté „kľúčmi“ (molekuly drog). Ak sa však budú tieto zámky (receptory v mozgu a v tele) často odomykať, tak pochopiteľne poklesne kvalita a hĺbka prežitku priamo úmerne ZNIČENIU týchto zámkov. Extáza je totiž neurotoxická (ako amfetamínové jadro, tak i psychedelické MDMA), čo znamená že prehnané kŕmenie receptorov extázou zabezpečí doslova zničenie niektorých synpatických spojení vašich neurónov. Je dôležité si uvedomiť, že VŠETKO vo vašom živote závisí od týchto neurónov. Poškodeniami sa riskuje znížená kvalita organizmu, prežívania a teda aj života. Neurotoxické drogy sú skratkou k peklu nefunkčného tela a zabľúdenej polofunkčnej mysle, výbušných emočných stavov a slabučkého výkonu bez schopnosti vybudovať pevné sociálne väzby.

Pozorne si prečítaj naše varovania a dôvody prečo nebrať ! Ak sa rozhodneš z rôznych dôvodov extázu užiť, pamätaj na naše rady v sekcii bezpečné užívanie

Medzi vedcami existujú dohady a diskusie, či je toto neurotoxické poškodenie extázou trvalé (ireverzibilné), alebo či naša vysokovyvinutá a namakaná anténa (mozog), dokáže vo svojej ohromnej plasticite nejakým spôsobom vykryť tieto poškodenia tým, že iné časti mozgu preberú funkcie z poškodených oblastí. Otázne je, či sila plasticity plnohodnotne vykryje vzniknuté neuro straty.

Momentálne sa tiež intenzívne skúma extáza v kontexte jej schopnosti vypnúť alebo obmedziť prirodzenú ľudskú schopnosť detekcie (skenovania pohľadom) negatívnych tvárí a negatívnych emócií. Extázou nafičaný človek jednoducho nie je schopný plnohodnotne kriticky zachytiť, vyhodnotiť a pochopiť negatívne výrazy tváre, čím sa sám vystavuje nebezpečenstvu – pretože aj agresívne správajúci jedinec sa mu bude zdať „v pohode kámo“. Táto schopnosť sa skúma napríklad v kontexte psychických porúch sociálnych fóbií. Ale ešte sa nevie, či tá dočasná schopnosť „vypnutia negatívností“ nie je spôsobená "upchatím receptorov" a utlmením niektorých oblastí mozgu, ktoré sa prehnaným užívaním opotrebovávajú. 

Takže ak vám bude niekto počas festivalu alebo len tak ponúkať zvláštne vyzerajúcu lentilku, vždy sa uistite, či stále máte dostatok plne funkčných káblov (neurónov) v hlave, a či sa oplatí zariskovať nejaké z nich priškrtiť a vypáliť – pretože na čiernom trhu nemáte nikdy istotu ohľadne kvality ponúkanej látky. V našom e-shope si môžete zakúpiť testery, ktoré vám na základe rýchleho a spoľahlivého testu povedia, či to, čo ste si zaobstarali, je naozaj extáza, a koľko účinnej látky (MDMA) sa v nej skutočnosti nachádza.

V prípade, že by Vám užívanie prerastalo cez hlavu, alebo ste zažili v súvislosti s drogami negatívne skúsenosti, ktoré Vám zasahujú do života - neváhajte kontaktovať nášho psychológa

30.09.2017 | RE/set  , Marek Lukačovič

AUTOR: RE/set, Marek Lukačovič