e-poradňa

Odpovede na Vaše otázky o drogách a súvisiacich témach.

V súrnych alebo vážnejších prípadoch odporúčame dohodnúť stretnutie s našimi odborníkmi v sekcii PRVÁ POMOC.

OTÁZKA:

Dobrý večer, chcem sa opýtať, mám kamaráta, ktorý v blízkej minulosti užíval marihuanu. Naštastie prestal, avšak prednedávnom mi povedal, že chce vyskúšať hašiš, lebo chce zažiť stavy, aké zažívajú užívatelia tejto látky. Môže byť náchylný na závislosť, ak už v minulosti skúšal omamnú látku a znova ho to láka k inej trocha silnejšej látke len z dôvodu pobavenia?

ODPOVEĎ:

Dobrý deň, V tomto prípade je veľmi dôležitý vek Vášho kamaráta. Je potrebné si uvedomiť, že nervová sústava človeka (a hlavne mozog) je plne vyvinutá až okolo 22 roka života. Do tej doby prebieha vývin a akékoľvek vystavovanie mozgu externým / vonkajším silným látkam (drogy) môže vývin dôležitých častí a oblastí mozgu narušiť – čím môžu byť ohrozené psychické funkcie ako napríklad pamäť, vôľa, pozornosť, sústredenie, reakčný čas, reč, inteligencia… Dospievanie je spojené s hľadaním identity a prechodom z dospievania do dospelosti, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj v rôznom experimentovaní a skúmaní svojich medzí a možností. Ak k tomu prirátame tlak spoločnosti / kamarátov  v podobe toho, že každý človek cíti potrebu niekam patriť (tzv. afiliácia), do nejakej skupiny a zároveň vplyvy kultúry, ktorá je čím ďalej tým viac hedonistická a konzumná – tak nám vo výsledku výjde, že mladí ľudia čím ďalej tým viac experimentujú s drogami – čo potvrdzujú aj štatistiky EMCDDA (Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogové závislosti).

Dôležité je uvedomiť si, že experimentovanie neznamená instantne, automaticky a nevyhnutne závislosť. Hašiš je živica na povrchu kvetov rastliny konope, ktorá obsahuje najväčšie množstvo psychoaktívneho THC, ktoré je primárne zodpovedné za vyhľadávané stavy u „huličov“. Stavy sú teda pochopiteľne omnoho intenzívnejšie a silnejšie než z obyčajného konope tzv „marihuany“. Ak už experimentoval s konopu / marihuanou, tak by nemal byť zaskočený a vyplašený pri intenzívnejších stavoch z hašišu, pretože už má skúsenosť, respektíve kontrast medzi obyčajným bežným racionálnym vedomím a cannabinoidmi pozmeneným vedomím. To je asi aj dôvod prečo ho hašiš láka, keďže ide o vyšší / silnejší level konope a prežívania pod vplyvom konope. Jeho motivácia môže byť čisto iba ohľadom zvedavosti – zaexperimentovať si ako mu budú fungovať pozmenene zmyslové orgány, nazeranie na svoju Osobnosť, na svet ako taký, synestézie (vidíš zvuk a počuješ svetlo), atď.

Avšak tieto výlety môžu byť nebezpečné v tom, že ak má v rodine genetické predispozície na psychózy, tak tieto silné výlety do nevedomia (a hašiš je rozhodne silný!) môžu spustiť latentné psychózy ! Závislosť na konope nie je extra dramatická a dá sa s pomocou pomerne ľahko skrotiť (napríklad pri osobnom stretnutí s našim psychológom v našej poradni). Riziko tu vidíme v tom, že „hlboké výlety do nevedomia“ (drogy), dokážu vytiahnuť vytesnené spomienky a postoje, ktoré môžu byť v konflikte so súčasným fungovaním človeka. Inými slovami ide o komplikované mechanizmy psychiky, ktorými si môže privodiť veľmi nepríjemné dlhotrvajúce stavy, ktoré mu môžu zasahovať do bežného fungovania a toto bežné fungovanie (škola / práca / rodina / kamaráti) ohroziť !

Ak je denne zaseknutý x hodín na počítači alebo v smartfone a neudrží sa pri sladkostiach a k tomu začína experimentovať s drogami, tak áno… môže byť náchylný na závislosť:zacyklené dlhodobé opakovanie niečoho o čom VIE, že je pre neho škodlivé a napriek tomu to robí, čím ubližuje sebe i svojmu okoliu. Dôležité je nedramatizovať, vzdelávať sa a učiť sa ovládať. Spolu s priateľskou oporou potom ide o pomerne užitočné zbrane voči nábehu na závislosť.

AUTOR: RE/set, Marek Lukačovič