e-poradňa

Odpovede na Vaše otázky o drogách a súvisiacich témach.

V súrnych alebo vážnejších prípadoch odporúčame dohodnúť stretnutie s našimi odborníkmi v sekcii PRVÁ POMOC.

OTÁZKA:

Mám kamaráta, ktorý používa veľké množstvo drog, rodičia nevedia, čo s ním a vôbec mu nepomáhajú. Keď sa mu snažím pomôcť, len je zase omámený nejakými látkami, takže ma nevníma. Má malého brata a bojím sa, aby nešiel v jeho stopách. Dá sa s tým dačo spraviť?

ODPOVEĎ:

Keďže si nenapísal, o aké drogy konkrétne ide (každá má inú silu účinku a inak pôsobí), a ani v akom presnom množstve a frekvencii (ako často) ich užíva, tak sa nám ťažšie odpovedá a hľadajú riešenia. Každopádne dôležitý je vek kamaráta, ale zrejme je tiež mladý. TREBA SI UVEDOMIŤ, že človek je možno formálne-papierovo dospelý v 18-tke, ale nervová sústava a mozog sa plne vyvinú až okolo 21. roka života, preto je veľmi dôležité „nenamáčať“ mozog často v akýchkoľvek drogách, pretože sa veľmi riskuje poškodenie vývinu mozgu, čo môže viesť potom v dospelosti k veľmi veľkým problémom; napríklad neschopnosť naplánovať si ciele a dodržať ich, neschopnosť udržať motiváciu – slabá vôľa, neschopnosť „myslieť o dva-tri kroky dopredu“, vysoká emočná labilita – ľahko „vybuchne“ za každú hlúposť. Tiež poškodené vzťahy a neschopnosť naviazať nejaké vzťahy do hĺbky. Utlmená empatia. Chybné usudzovanie, neschopnosť vidieť problém do hĺbky a ľahko ho vyriešiť. Veľké úzkosti a depresie, atď. Drogy nie sú sranda z dlhodobého hľadiska. Teraz na začiatku sa ešte možno veselo javia, ale všetko má dve stránky mince.

Ak u tvojho kamoša ide o takzvane mäkké drogy („tráva“ – marihuana, extáza, ...), tak ešte nič nie je stratené a pomerne ľahko sa dá situácia vyriešiť a zachrániť. Ak ide o látky tvrdšieho charakteru („piko“ – pervitín, kokaín, prípadne niečo do žily…) tak to bude omnoho ťažšie. Ale netreba zúfať, pomôcť sa dá vždy. V prvom rade by jeho rodičia mali vyhľadať odbornú pomoc. To nie je to žiadna hanba, ak situáciu sami nezvládajú - veď od toho odborníci existujú. V prípade problémov je možnosť dohodnúť si individuálne konzultácie s našim psychológom prostredníctvom objednana služby v našom E-shope, alebo dohodou na adrese adiktologia@gmail.com

 Ak sú rodičia vo výchove slabší a sami majú problémy v nejakých oblastiach života (alkohol, zlá ekonomická situácia, akékoľvek osobné a spoločenské problémy), tak to kamaráta môže iba utvrdzovať v tom, aby „bezpečný prístav a útechu“ hľadal práve v týchto umelých radostiach, keď už domov nie je ten „bezpečný prístav“. Preto je dôležité práve vyhľadanie pomoci vonku, keď už to doma nie je možné. Žiaľ prax ukazuje, že je veľká šanca, že mladší brat bude opakovať podobné vzorce správania ako jeho starší brácho, najmä ak je situácia doma napätá (nejaké bitky, veľmi autoritatívny až diktátorský prístup zo strany rodičov, príliš prísna výchova, atď.), tak prirodzene bude aj mladší brat utekať. Ale ak je vnútorne silný, tak sa pokojne môže stať, že sa mu všetky tieto veci zhnusia a pôjde si presne opačnou cestou poučený z chýb brata. Tam je dôležitý vekový rozdiel a aký je medzi nimi vzťah, či ho mladší brat obdivuje alebo medzi sebou súťažia.

Pokiaľ ide o tvoju rolu v tejto situácii, skús zistiť, o aké látky ide, potom sa dá situácia riešiť konkrétnejšie. Veľmi pomôže, ak budeš priateľský a kamarát zistí, že u teba má podporu a plnú dôveru, že ty si bezpečný prístav, keď už je to doma divoké. Netreba ísť taktikou „bubububu“ a strašiť ho negatívnymi vecami (aj tie tam prirodzene sú), ale efektívnejšia je úprimná podpora a starostlivosť, vtedy je šanca, že si uvedomí, že budovať vzťahy je hodnotenejšie než si budovať závislosť na nejakej substancii. Spoločne si pozrite nejaké dokumentárne filmy na internete a rozumne sa vzdelajte, ale rozhodne by sme odporúčali aj návštevu odborníka

AUTOR: RE/set, Marek Lukačovič