e-poradňa

Odpovede na Vaše otázky o drogách a súvisiacich témach.

V súrnych alebo vážnejších prípadoch odporúčame dohodnúť stretnutie s našimi odborníkmi v sekcii PRVÁ POMOC.

OTÁZKA:

Keď si dám extázu, bude sa mi v moči vyskytovať metamfetamín? A dokedy sa dá zistiť?

ODPOVEĎ:

Dobrý deň, Extáza patrí medzi psychomotorické stimulancie – ide o skupinu látok, ktoré spôsobujú celkové povzbudenie organizmu: zvyšujú fyzický ale i psychický výkon. Vzostup tejto výkonnosti je ale pri opakovanom užívaní spojený so zhoršením kvality pretože výskumy ukazujú, že ide o neurotoxické látky, pričom regenerácia je možná, no s otáznou návratnosťou kvality. Najcharakteristickejšími zástupcami tejto skupiny drog sú budivé aminy. Najznámejšie sú stredoeurópsky pervitín, čo je metamfetamín – má silnejšie účinky než amfetamín a je deštruktívnejší. Potom amfetamín, kokaín a ich deriváty…. a extáza, respektíve jej hlavná zložka MDMA.

Amfetamíny je možné v krvi dokázať približne do 24 hodín a v moči približne 2-3 dni po poslednom užití. Metamfetamin (pervitín) má silnejšie účinky než amfetamín a dokázať v moči ho možno v rozmedzí 2-14 dní. Extáza – respektíve jej zložky je možné v moči dokázať 1 – 3 dni. Záleží od viacerých faktorov: veľkosť dávky, telesná konštitúcia, čistota dávky, prímesi v dávke, metabolizmus, prostredie v ktorom bola užitá a aktivity, ktoré boli vykonávané počas aj po intoxkácii

Prečo spomínam aj ostatné stimulancie? Pretože extáza na čiernom trhu pochopiteľne obsahuje rôzne prímesi, pretože dealerovi nejde o zdravie konzumenta, ide mu hlavne o zisk. Tieto prímesi môžu byť relatívne neškodné (omietka – aby sa opticky navýšilo množstvo), alebo veľmi nebezpečné. Môže tam byť pridaný pervitín, teda deštruktívny metamfetamín – detekovateľný v moči podstatne dlhšiu dobu alebo amfetamín, či ich deriváty a metabolity. NA ČIERNOM TRHU NIKDY NEVIETE, ČO DOSTANETE – pre dílera je prioritný zárobok, nie Vaše zdravie!

Ak ste skutočne rozhodnutý z rôznych dôvodov extázu užiť, najskôr si skontrolujte, či to je vôbec extáza a teda či obsahuje jej hlavnú zložku: MDMA (3,4-metylendioxy-N-metylmetamfetamín). Tester je možné zakúpiť za symbolické ceny v E-shope našej poradni Treba počítať s nepríjemnými „dojazdami“ po skončení účinkov extázy, kedy sa bude mozog detoxikovať a dávať „dokopy“ pre potrebné doplnenie abnormálne minutého serotonínu a dopamínu. Čím menej MDMA a viac prímesí – tým nepríjemnejšie dojazdy. Prečítajte si prosím pred užitím našu Harm Reduction (zníženie poškodenia) sekciu.

V prípade problémov kvôli drogám si neváhaj dohodnúť konzultáciu s našim psychológom alebo s našim právnikom

AUTOR: RE/set, Marek Lukačovič