e-poradňa

Odpovede na Vaše otázky o drogách a súvisiacich témach.

V súrnych alebo vážnejších prípadoch odporúčame dohodnúť stretnutie s našimi odborníkmi v sekcii PRVÁ POMOC.

OTÁZKA:

Dobrý deň, chcel by som sa poradiť o jednej veci. Bral som teraz víkendovo pervitín 3/4 roka (cca 3/2x za mesiac), nemal som z toho vôbec žiadne problémy až na posledný mesiac, 2x sa mi stalo to, že na začiatku dojazdu som dostal kŕčový záchvat. Začalo to "mravčením" na rukách, tvári a hlavne v bruchu a následne potom som mal úplne celé telo doslova našponované ako lata, päste som mal zovreté a nemohol som ich otvoriť, nemohol som rozprávať, chodidlá som mal veľmi silno vystreté do špičky a pociťoval som veľmi vysoký krvný tlak, mierne zhoršené dýchanie a samozrejme abnormálny strach zo smrti. Tento stav trval cca 3/4 minúty, jedinú časť tela, ktorú som mohol ovládať boli pľúca, potom náhle ten stav prestal a došlo k uvoľneniu celého tela.

Poznám veľa dlhoročných pikerov, ale u nikoho nenastal tento problém na dojazde. Chcel som sa opýtať, či ste sa už stretli s takýmto niečím pri pervitíne, a ak áno, poprípade či by ste mi nevedeli vysvetliť k čomu došlo v mojom tele. Dosť ma to zaujíma, ale to je skôr taká lekárska otázka. Samozrejme že s pikom som definitívne prestal, viacerí mi povedali, že na branie pika mám príliš silné srdce, kedže som športovec, ale neviem či to nie je nejaká hlúposť. Piko som vždy bral len v kľude ako uvoľnenie, nikdy som nebol pod vplyvom pika na tréningu alebo v nejakej zátaži. Vopred ďakujem za prípadnú odpoveď.

ODPOVEĎ:

To, čo opisuješ, sa najviac podobá na istý typ epileptického záchvatu. Záchvaty, kŕče a stuhnutie svalstva, tiky, diskomfort na hrudi a sťažené dýchanie a zvýšený krvný tlak patria medzi zdokumentované vedľajšie účinky pervitínu. Existujú určité vedecké výskumy, ktoré tvrdia, že náchylnejší sú na ne hlavne ľudia s predispozíciou na epilepsiu, to znamená takí, ktorí majú blízkeho príbuzného s touto chorobou, v minulosti už niekedy epileptický záchvat mali, alebo bola u nich zdokumentovaná abnormálna aktivita mozgu (pri EEG vyšetrení), prípadne niekedy utrpeli úraz hlavy. Vyskytli sa ale aj u ľudí bez tejto predispozície, prispievajúcim faktorom sa zdá byť nedostatok spánku. Takisto tomuto javu môže napomôcť kombinácia niektorých liekov s pervitínom. Ak žiadne lieky pravidelne neužívaš, treba myslieť aj na to, že droga mohla byť pri výrobe znečistená, resp. „zriedená“  nejakou látkou s potenciálom vyvolať záchvaty.

Čo sa týka otázky čo presne nastalo v tvojom tele, zjednodušene to možno zhrnúť nejako takto: v mozgu fungujú určité látky, ktoré stimulujú mozgovú činnosť, nazývame ich excitačné. Rovnako tam fungujú látky, ktoré mozgovú činnosť tlmia, tie sa volajú inhibičné. V zdravom mozgu sú excitačné a inhibičné faktory v rovnováhe. Pri epilepsii prevažujú tie excitačné, v mozgu vznikajú nekontrolované výboje a nie je dosť inhibičných faktorov, ktoré by ich zastavili. Takto vzniká záchvat. Celkový stimulačný efekt pervitínu spočíva práve v tom, že zvyšuje v mozgu množstvo spomínaných excitačných látok. To, ako si s nimi mozog poradí, je ťažké predpovedať a závisí to od mnohých faktorov. Niektoré sme spomenuli vyššie, na zistenie ostatných by sme ti museli položiť ešte pár doplňujúcich otázok.

Ak máš záujem vedieť viac, môžeme ti poskytnúť osobnú konzultáciu.

AUTOR: RE/set, Mgr. Michaela Barkociová