OTÁZKA: Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či sa dá marihuanou liečiť rakovina. Diagnóza stanovená 22. 9., chemo a ožarovanie nezabrali. Ďakujem.
ODPOVEĎ: Hoci vedcov a inštitúcií zaoberajúcich sa výskumom liečebného potenciálu marihuany pri liečbe rakoviny je dosť, tento výskum je stále ešte v štádiu pokusov na izolovaných bunkových kultúrach či zvieracích modeloch. Marihuana, resp. jej obsahové látky, kanabinoidy, preukázali určité pozitívne výsledky ako napr. zastavenie rastu nádorov a tvorby metastáz či priamo smrť rakovinových buniek. Ľudský organizmus je však omnoho komplexnejší ako súbor rakovinových buniek v skúmavke a pracuje o niečo inak ako ten zvierací. Čo funguje tam, u človeka s rakovinovým ochorením fungovať nemusí. Existuje mnoho látok s podobnými výsledkami, ktoré sa však napokon pri skúšaní priamo na ľuďoch ukázali ako neefektívne. Navyše, tieto výsledky nie sú plošne platné pre všetky typy nádorov, u niektorých kanabinoidy pôsobia opačne a ich rozvoj podporujú.
Štúdie týkajúce sa priamo liečby rakoviny u ľudí pomocou marihuany zatiaľ chýbajú (publikovaná bola presne 1, ďalšie momentálne prebiehajú), preto je predčasné tvrdiť, že marihuana u ľudí dokáže toto ochorenie liečiť. Na internete ale môžete nájsť množstvo svedectiev ľudí, ktorí sa údajne pomocou konopného oleja vyliečili z rakoviny. Je však potrebné si uvedomiť, že je v podstate nemožné zistiť, či to tak skutočne bolo, nakoľko nepoznáme ich presnú diagnózu, štádium ochorenia, predchádzajúcu liečbu či doplnkové metódy liečby. Nevieme veľa o presnom zložení produktov ani o dávke, ktorú užívali. Netreba zabúdať ani na fakt, že na webe nájdeme iba tie úspešné príbehy a reálne netušíme, koľko ľudí v podobnej situácii marihuanu vyskúšalo a žiadaný efekt sa nedostavil. Nevieme teda posúdiť štatistickú pravdepodobnosť úspešnosti takejto liečby. Momentálne jediným spôsobom ako to zistiť je, žiaľ, iba vyskúšať sám na sebe.
Čo sa týka overených účinkov marihuany a kanabinoidov – dokážu zmierniť nevoľnosť a vracanie v dôsledku chemoterapie, podporiť chuť do jedla pri rakovine či AIDS a používajú sa aj na zmiernenie bolestí sprevádzajúcich rakovinu. Pri fajčení či priamej konzumácii marihuany však problémom ostáva nestabilné a nespoľahlivé dávkovanie. Preto sú vhodnejšie liekové formy, ktoré dokážu zabezpečiť regulovanú dávku, ako sú kapsule či ústne spreje.