ODPOVEĎ: Otázka: Dobrý deň. Syna 19-ročného našli s marihuanou s dávkou určenou na jednorazové užitie drogy, neviem presne množstvo. Marihuanu fajčili viacerí chlapci, ale len M. obvinili, nakoľko stál pri tzv. bongu. Pri výsluchu na policajnej stanici sa priznal, že je to jeho, ale v skutočnosti to patrilo niekomu inému. Táto osoba môjho syna poprosila, aby to kúpil. On tak spravil a fajčiť išiel s ním. Na druhý deň mu to všetko docvaklo a napísal tzv. sťažnosť, že to nebolo jeho. Prokurátorka to rozhodla ako nedôvodné. Trestné stíhanie pokračuje. Máme možnosť požiadať o podmienečné pozastavenie trestného stíhania? Ak áno, komu takúto žiadosť poslať? A snáď, ak môžete odpovedať aj na to, čo všetko by takáto žiadosť mala obsahovať. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Vystrašená matka.
Odpoveď: Skutočnosť, že prokurátor neprijal vyhlásenie Vášho syna, že marihuana nebola jeho, hoci tak pôvodne priznal, sama o sebe nič neznamená; navyše sa rozhodnutie prokurátora v tomto štádiu dá považovať za pochopiteľné. O vine alebo nevine Vášho syna rozhodne až súd (ak prokurátor rozhodne o podaní obžaloby) na základe všetkých zaistených dôkazov, pričom súd sa bude musieť vysporiadať aj s tvrdením, že marihuana nebola v skutočnosti jeho, a že sa priznal len pod tlakom situácie. Dopredu je však veľmi ťažké predpokladať finálny verdikt súdu v takomto prípade, pretože ten bude závisieť od mnohých nám neznámych faktorov, akými sú napr. množstvo zaistenej drogy, ostatné zaistené stopy (najmä stery z rúk) a najmä výpovede ostatných zúčastnených. Podstatnou vecou, ktorú by prokurátor a súd mali/mohli brať do úvahy je aj skutočnosť, že samotné užívanie drogy nie je trestným činom, trestná je len držba drogy, pričom v prípade, ktorý opisujete (AK sa jednalo len o 1 jednorazovú dávku v bongu), ide podľa nášho názoru o tzv. spotrebnú držbu, ktorá však takisto nie je trestná, nakoľko priamo predchádza užitiu drogy. V každom prípade však Vášmu synovi
neodporúčame zakladať svoju obhajobu na tvrdení, že drogu kupoval pre iného, nakoľko takéto konanie je postihované oveľa prísnejšie než samotná držba drogy pre vlastnú spotrebu, a to podľa § 172 ods. 1 písm. c) Trestného zákona, za čo hrozí trest odňatia slobody na 4 až 10 rokov. V takýchto prípadoch zákon navyše ani neumožňuje podmienečne zastaviť trestné stíhanie. Ak by zaistené množstvo drogy bolo znalecky určené v rozsahu „do 10 jednorázových dávok“, je možné požiadať prokurátora, aby zvážil podmienečné zastavenie trestného stíhania (§ 216 Trestného poriadku), platí však podmienka, že obvinený sa musí priznať k spáchaniu skutku, za ktorý je trestne stíhaný. Takejto žiadosti však prokurátor nemusí vyhovieť. Trestný poriadok nepredpokladá, že by prokurátor o podmienečnom zastavení trestného stíhania rozhodoval na základe návrhu obvineného, a preto zákon žiadne náležitosti takejto „žiadosti“ nepredpisuje.
Súvisiace informácie ohľadne predpokladov trestnej zodpovednosti, ako aj možností ukončenia trestného konania v závislosti od rozhodujúcich skutočností konkrétneho prípadu nájdete na linkách:
Spáchal som trestný čin? /
Stručne o trestnom konaní.