V súrnych alebo vážnejších prípadoch odporúčame dohodnúť stretnutie s našimi odborníkmi v sekcii PRVÁ POMOC.
Otázka: Dobrý deň, dopočul som sa, že do konfliktu zo zákonom vás môže dostať aj hmota, ktorá sa dá vyškrabať z fajky, cez ktorú sa užíva marihuana, keďže táto hmota vraj obsahuje THC. Je to pravda?
Odpoveď: Áno, je to možné. "Hmota", ktorá ostáva vo fajke na fajčenie marihuany po jej viacnásobnom použití, obsahuje THC a je ju teda možné v zmysle zákona č. 139/1998 Z. z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch považovať za drogu, za ktorej držbu vzniká trestnoprávna zodpovednosť podľa § 171 Trestného zákona. Uvedené však platí len v tom prípade, ak by táto hmota bola z fajky extrahovaná v množstve, ktoré je schopné ovplyvniť psychiku človeka (teda minimálne 1 dávka), čo by muselo byť predmetom znaleckého skúmania. Pri dlhodobo užívanej a nečistenej fajke sa teda dá predpokladať, že by tejto hmoty bolo dosť na to, aby orgány činné v trestnom konaní dospeli k takémuto záveru.
Otázka: Je možné extázu vypiť v nejakom nápoji? Má i tak nejaké účinky? Ako postupovať, ak niekto niekomu takto "ponúkol" drogu - jedná sa o moju dcéru.
Odpoveď: Áno, extázu je možné vypiť aj v nápoji, ak je upravená do vhodnej podoby na takéto užitie. Jej účinky pritom nezávisia od spôsobu užitia, ale spravidla len od množstva účinnej látky, ktorá sa dostane do organizmu. V našich podmienkach sa však extáza v tekutom stave (ktorá by sa mohla pridať do nápoja) príliš nevyskytuje. Pravdepodobne sa jednalo skôr o inú látku s podobným účinkom, napríklad o drogu GHB, ktorá sa ako bezfarebná tekutina dá ľahko primiešať do nápojov a zvykne sa užívať aj za účelom odbúrania sexuálnych zábran.
Pokiaľ ide o postup voči osobe, ktorá Vašej dcére drogu ponúkla, môžete zvážiť podať trestné oznámenie. Tento skutok by bol najskôr kvalifikovaný ako trestný čin šírenia toxikománie podľa § 174 ods. 1 Trestného zákona, ale len za predpokladu, že by sa naozaj jednalo o nelegálnu drogu a páchateľovi by bolo možné dokázať úmysel podať túto drogu Vašej dcére. Ak však nedošlo k žiadnej ujme a neexistujú ďalší svedkovia, resp. iné dôkazy (napr. detekcia drogy v tele obete, ktorú treba urobiť čím skôr po užití drogy), šanca na odsúdenie páchateľa je prakticky nulová. V budúcnosti však Vašej dcére nič nebráni, aby dala takejto osobe jasne najavo, že uvedený skutok je na Slovensku trestným činom, za ktorý hrozí pomerne vysoký trest. Predpokladáme, že po takejto výstrahe už Vaša dcéra podobné ponuky nebude musieť odmietať.
Otázka: Dobrý deň prajem, chcel by som sa opýtať, či aj vy sami, prevádzkovatelia tejto stránky, ste užívateľmi niektorých drog, alebo ste ich aspon raz užili? Vopred ďakujem.
Odpoveď: Keď svojho času podobnej otázke čelil Bill Clinton v súvislosti s marihuanou, tak povedal, že ju párkrát fajčil, ale nikdy nešlukoval :-) Ale poďme k veci. Áno, viacero ľudí, ktorí spolupracujú na projekte RASTAMAMA, má osobné skúsenosti s nelegálnymi drogami, či už priamo alebo prostredníctvom svojich priateľov a blízkych. Táto stránka je však výsledkom poznania, že drogy nemusia nevyhnutne viesť k lepším zajtrajškom a osobnému rastu. Často sa stáva, že drogy síce človeku z neskutočného sveta čosi ukážu alebo mu poskytnú chvíľkové osvietenie, ale v tom skutočnom svete mu nenápadne zoberú ďaleko viac. Otázku, či drogy áno alebo nie, si musí každý vyriešiť sám. My sme svoje rozhodnutie už urobili a teraz chceme čo najprínosnejšie zužitkovať svoje skúsenosti. A to je vlastne dôvod, prečo robíme to, čo robíme.
Otázka: Dobrý deň. Mám otázku ohľadom svojho problému, policajti mi v Bratislave pri prehliadke našli hašiš, teda vydal som im ho dobrovoľne a malo to len 0,05 gramu, ale obsah thc bol 23,7. Mám prvýkrát takýto problém. Mám takúto otázku, vzhľadom na to, že to bol veľký obsah thc, že čo mi hrozí, a že či to môžu poslať do školy, chodím na vysokú, a tak ma potom vyhodiť? Za odpoveď ďakujem.
Odpoveď: Ahoj, ak išlo skutočne o 0,05 gramu ako píšeš, tak ide vskutku o zanedbateľné množstvo drogy bez ohľadu na množstvo jej účinnej látky (23,7 %). Bolo by zaujímavé asi aj pre ostatných, koľko jednorazových dávok sa dá podľa posudku polície z takéhoto množstva pripraviť. Ak už poznáš posudok Kriminalistického expertízneho ústavu PZ, tak nám pokojne napíš, pretože práve v množstve jednorazových dávok sa skrýva odpoveď na tvoju otázku, že čo ti hrozí. Ono tých možností je v podstate viacej (pri predpoklade, že si v konflikte so zákonom prvýkrát) – podrobný rozpis možností k tejto otázke nájdeš na našej stránke v časti Konflikt so zákonom v kapitole Spáchal som trestný čin? a pokiaľ ide o možné dôsledky v kapitole Stručne o trestnom konaní. Ak by si tam nenašiel dostatočnú odpoveď, pokojne sa na nás obráť znovu s konkrétnejšou otázkou, ktorú ti radi zodpovieme, ale určite by nám pomohlo vedieť ten počet dávok zaistenej drogy. Na základe toho malého množstva drogy však predpokladáme, že to bude od 1 do 3 jednorazových dávok (ale taktiež mohlo by sa stať, že polícia vyhodnotí, že to množstvo drogy je také malé, že by vôbec nebolo schopné ovplyvniť psychiku človeka, a tým pádom by si mal po probléme, lebo trestné konanie by v takomto prípade muselo byť zastavené). Čo sa týka tej druhej otázky (škola), tak tam je pravdepodobné, že dôjde k situácií, že si vyšetrovateľ v štádiu pred návrhom na podanie obžaloby vyžiada od vysokej školy stanovisko k tvojej osobe, rovnako ako na miestnom úrade podľa tvojho bydliska. Najlepšie urobíš, ak sa ho na to rovno spýtaš, či tak plánuje urobiť, prípadne zistiť, či je to z jeho strany v tvojom prípade nevyhnutné. V krajnom prípade môže totižto dôjsť až k vylúčeniu zo štúdia, ale to až po právoplatnom odsúdení súdom za úmyselný trestný čin. Disciplinárne poriadky vysokých škôl považujú túto skutočnosť za závažný disciplinárny priestupok, o ktorom rozhoduje disciplinárna komisia vysokej školy a v tomto prípade môže (ale nemusí) rozhodnúť aj o vylúčení zo štúdia. Odporúčame ti pozrieť si disciplinárny poriadok svojej školy, môžu tam byť rozdiely v závislosti od danej vysokej školy. Držíme ti palce aby sa tak nestalo, z nášho pohľadu by to veci určite nepomohlo.
Otázka: Alkohol a cigarety nie sú drogy? Podľa mňa sú oveľa nebezpečnejšie, návykovejšie a rozšírenejšie ako všetky, ktoré tu spomínate.
Odpoveď: Alkohol a cigarety sú samozrejme tiež drogy. Taktiež máš pravdu v tom, že na základe viacerých kritérií sú oveľa nebezpečnejšie a škodlivejšie ako látky, ktoré popisujeme na tejto stránke. Dôvod, prečo sa alkoholu a cigaretám na tento stránke nevenujeme, spočíva v tom, že sa jedná o legálne látky, o ktorých rizikách a následkoch na ľudské zdravie sa už našej v spoločnosti pomerne veľa hovorí, organizujú sa rôzne preventívne kampane a pod. Naproti tomu sa otázky nelegálnych drog u nás stále považujú za tabu, a to predovšetkým medzi staršou generáciou. Odmietanie otvorenej debaty o nelegálnych drogách má spravidla ten následok, že ľudia automaticky prijímajú vyhranený negatívny postoj, ale zároveň o problematike týchto drog nič nevedia, nepoznajú ich riziká a ani spôsob, ako rozumne reagovať na prípady užívania drog vo svojom najbližšom okolí. Neznalosť témy nelegálnych drog znemožňuje uplatniť účinné preventívne postupy. Názor „Radšej o drogách nehovorme, aby sme ne neupozorňovali“ neprináša žiadne pozitívne výsledky, pretože v dnešnej dobe nie je vôbec ťažké dostať sa do kontaktu s drogou, aj keď ju priamo nevyhľadávame. Našim cieľom teda je sprostredkovať verejnosti čo najviac informácií o nelegálnych drogách, upozorniť na riziká ich užívania a nabádať predovšetkým mladých ľudí k zodpovedným životným postojom a ochrane vlastného zdravia.
Otázka: Je zbieranie lysohlávok na Slovensku trestným činom?
Odpoveď: Zbieranie a následné prechovávanie húb lysohlávok by nemalo byť na Slovensku trestným činom. Pre trestnosť akéhokoľvek konania súvisiaceho s drogami sa vyžaduje, aby bola daná látka zaradená do I., II. alebo III. skupiny na zozname omamných látok a psychotropných látok (pozri prílohu č. 1 zákona č. 139/1998 Z. z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch v znení neskorších predpisov). Huby lysohlávky túto základnú podmienku nespĺňajú, pretože na uvedenom zozname nie sú výslovne uvedené. Na tomto zozname je uvedená len účinná látka týchto húb – psilocybín, ktorá by mala byť obsiahnutá v inej než organickej podobe, napríklad v tabletkách. Pri tomto závere je potrebné vychádzať zo skutočnosti, že napríklad pri marihuane sú na tomto zozname osobitne uvedené rastliny rodu Cannabis a osobitne účinná látka marihuany - THC, ktorá by v zmysle logiky tohto zákona teda mala byť obsiahnutá v inej než rastlinnej podobe. Keďže zákon v rámci tohto zoznamu priamo nešpecifikuje aj huby rodu Psilocybe, bolo by logické predpokladať, že na tieto huby sa tento zákon nevzťahuje a ich zbieranie a prechovávanie teda nie je trestným činom.
Je však potrebné upozorniť, že takýto logický výklad zákona si málokto z odbornej verejnosti na Slovensku uvedomuje, a je preto možné, že orgány činné v trestnom konaní a súdy budú držbu takýchto húb interpretovať, ako keby išlo držbu samotnej účinnej látky, ktorá je v zákone uvedená. Ak by si sa náhodou dostal do situácie, že budeš trestne stíhaný pre držbu lysohlávok, tvoj obhajca by mal poukázať predovšetkým na súčasné znenie zákona a jeho logický výklad založený na analógii vo vzťahu k rastlinám marihuany a ich účinnej látke, ktoré sú obidve v zákone výslovne uvedené, kým pri lysohlávkach to tak nie je. Úspech tejto obhajoby bude závisieť predovšetkým na šikovnej argumentácii tvojho obhajcu a následne tiež na kvalifikovanom a odbornom posúdení tejto skutočnosti príslušným súdom v trestnom konaní.
Otázka: Má zmysel sa pred políciou brániť, že nájdená droga nie je moja?
Odpoveď: Nie nemá. Jednak preto, že klamať sa nemá :-) a jednak preto, že postih za držbu drogy, ktorú máš pri sebe pre svoju vlastnú potrebu je iný a výrazne nižší, resp. miernejší, ako za držbu drogy, ktorú nemáš pre seba, ale „pre niekoho iného“. Pre detailnejšie informácie si preštuduj sekciu Spáchal som trestný čin? v kapitole Konflikt so zákonom.
Otázka: Policajti mi našli drogu, keď som bol na diskotéke v klube... Čo mám robiť?
Odpoveď: V prvom rade si prečítaj informácie na našej stránke pod odkazom Konflikt so zákonom. Ak po ich prečítaní nenájdeš dostatočnú odpoveď, tak sa nás znova obráť s konkrétnou otázkou. Radi ti poradíme.